Spuštění plné verze portálu cirkevnimapy.cz

Logo portálu cirkevnimapy.czPo více jak dvou měsících provizorního provozu nastala ta správná chvíle k rozběhnutí plné verze portálu Církevní mapy. Stránky prezentují výsledky a výstupy mé disertační práce, která se zabývá databázovým a kartografickým zpracováním raně novověké církevní správy na území českých zemí. Za vyhledávání a poskytnutí historických církevních dat vděčím zejména Mgr. Kateřině Bobkové-Valentové, Ph.D. z Historického ústavu Akademie věd ČR.

K hlavnímu obsahu portálu patří především webová mapová aplikace církevní správy, která rekonstruuje stav farní sítě k roku 1715 až do úroveň jednotlivých sídel. Ovládání není pro běžné internetové uživatele, jež jsou obeznámeni s interaktivními mapami, složité, leč případné dotazy zodpoví stránka častých otázek anebo nápověda k aplikaci. Méně výkonným zařízením je určena odlehčená verze mapové aplikace církevní správy nabízející pouze základní funkčnost.

Církevní dějiny mají čtenářům přiblížit dva texty – první se věnuje vývoji církevní správy českých zemí, druhý pak v historii řeholního života na našem území. Množství použitých odborných církevních termínů vysvětluje slovník církevních pojmů.

V sekci Ke stažení se nacházejí soubory s kartografickými znaky pro církevní tematické mapy a další užitečné výstupy. Proces vzniku disertační práce shrnuje část O projektu, kde lze nalézt například odpovědi na otázku, proč byl vybrán jako referenční zrovna rok 1715, či proč je zpracována pouze třetina území Čech.

Doufám, že každý návštěvník si ze stránek odnese nějaký užitečný poznatek, myšlenku nebo vylepšení pro své mapy. Pokud jste našli nějakou chybu nebo máte nápad ke zlepšení, prosím, napište mi o nich do komentářů, případně na emailovou adresu uvedenou v kontaktech. Děkuji.